De Stichting Bevordering Verkeerseducatie (SBV) deed samen met NHL Hogeschool onderzoek naar de effectiviteit van verkeerseducatie op het gebruik van de mobiele telefoon en het luisteren naar muziek tijdens het fietsen.
Zo’n 350 scholieren van 12 tot ongeveer 20 jaar van het Vakcollege Sevenwolden (vmbo/mbo) in Heerenveen werden driemaal geobserveerd tijdens het fietsen. Het eerste observatiemoment vond plaats voorafgaand aan de verkeerseducatie. Het tweede observatiemoment is uitgevoerd gelijk na afloop van de verkeerseducatie, op dezelfde dag dat de verkeerseducatie werd gegeven. Het derde observatiemoment vond een week na de verkeerseducatie plaats.
Bij de verkeerseducatie ging het om een klassikale verkeersles ofwel een verkeersmarkt. Bij beide vormen van verkeerseducatie is ingegaan op de effecten van afleiding in het verkeer, en dan met name op het mobiele telefoongebruik en het muziek luisteren op de fiets.
Observatoren turfden steeds leerlingen die met oordopjes in hun oren fietsten en/of een mobiel in hun hand hadden. Bij beide meetmomenten na de verkeerseducatie waren er inderdaad minder leerlingen die muziek luisterden of een mobiele telefoon hanteerden ten opzichte van het eerste meetmoment voorafgaand aan de verkeerseducatie. Toen lag het percentage fietsende scholieren dat niet met de mobiel in de weer was of muziek luisterde rond de 76 procent. Op de dag van de verkeerseducatielessen liep dit op naar ongeveer 90 procent, om een week later terug te zakken naar gemiddeld zo’n 86 procent.
Op het Nationaal Verkeerskundecongres 2017 licht het SBV de resultaten nader toe.