Terug naar 'Kennisbank'
Submenu openen

Nationale Markt Hoofdrapport Datum Nationale Markt- en Capaciteitsanalyse 2017

Nationale Markt Hoofdrapport Datum Nationale Markt- en Capaciteitsanalyse 2017

  • Soort:Onderzoeksrapporten
  • Datum:01-05-2017

De Nationale Markt- en Capaciteitsanalyse (NMCA) brengt potentiële ontwikkelingen op de lange termijn in beeld voor wegen, vaarwegen, spoorwegen en het regionaal openbaar vervoer. De analyse richt zich daarbij zowel op personenvervoer als op goederenvervoer.


 

Klik op de knop om de link te openen (opent in een nieuw venster)

downloaden
  • Na 2030 zal zowel bij hoge als bij lage economische groei het personenvervoer en het vervoer van goederen in omvang toenemen. De huidige plannen voor nieuwe infrastructuur vangen tot en met 2030 een deel van deze groei op, maar op de langere termijn zijn aanvullende maatregelen nodig. Richting 2040 worden de opgaven groter.

    Dat blijkt uit de Nationale Markt- en Capaciteitsanalyse (NMCA). De analyse komt eens in de vier jaar uit om een beeld te geven over de ontwikkeling van de mobiliteit op de lange termijn. Het huidige Infrastructuurfonds waaruit de plannen voor nieuwe infrastructuur worden gefinancierd loopt tot en met 2030. De nieuwe vervoer- en verkeersanalyse geeft voor een nieuw kabinet aan wat de te verwachten opgaven zijn na 2030, als alle lopende infrastructuurprojecten zijn uitgevoerd. Het gaat daarbij om potentiële knelpunten op de wegen, het spoor, de vaarwegen en bus, tram en metro.

    De analyse laat zien dat de mobiliteit in het personen- én het goederenvervoer toeneemt. In het personenvervoer is de groei vooral zichtbaar bij de auto met 17% in een laag groeiscenario tot 44% in een hoog groeiscenario.  Ook het treingebruik neemt toe (+27%  tot +45%). In mindere mate is er groei bij bus, tram en metro (+8%  tot +31%).

    Het totale aantal fietskilometers zal tot 2040 alleen in het hoge scenario groeien (+3%), in het lage scenario voorspellen de modellen zelfs een beperkte afname van het aantal kilometers (-4%).

    In de steden is echter sprake van sterkere groei van de fiets. En fietsen neemt, in lijn met de groei van het gebruik van het OV, sterk toe in het voor- en natransport (+15% - +30%). Voor- en natransport per fiets heeft echter een laag aandeel in het totaal aantal fietskilometers (+5% - +10%). 

Relevantie

Scroll naar boven